Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.
Модерен балет „Вега“ от Търговище ще участва в международен артденс фестивал в Румъния. Това е първо излизане на състава, който работи към Центъра за младежки дейности и инициативи, извън граница в над 30-годишния му творчески път. Домакин на проявата е Националният дворец на децата в Букурещ, съобщи художественият ръководител на състава Марианна Савова.
Представянето на талантите от Търговище идва след покана от организаторите на фестивала - представители на световната танцова организация за деца, непрофесионалисти. Търговищките творци получават поканата след участието си на фестивала „Трикси“ в Балчик през летните месеци. Тогава танцьорите на Савова печелят Гран при и три първи награди и завладяват сърцата на публиката и на професионалистите в областта на танцовото изкуство.
За северната ни съседка ще отпътува група от 31 деца и мл
На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори
С концерт-спектакъла Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завърши програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново.
В залата на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов“ в старата столица прозвучаха изпълнения от най-великите мюзикъли на всички времена, а публиката през цялото време възнаграждаваше с бурни аплодисменти певците и музикантите.
Бохосян, който е създател и сценарист на спектакъла, поведе зрителите през историята на мюзикъла – жанр, който обединява всякакви стилове музика. Под акомпанимента на оркестъра на Държавна опера – Русе с диригент Вилиана Вълчева той пя джаз, рок и поп, а Даниела Караиванова и Борис Луков му партнираха в някои от изпълненията.
Луков представи на публиката песен на свещника Люмиер от „Красавицата и звяра“, който дублира с гласа си в бъ
Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.
Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”, а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна.
Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.
Лентата, както и литературният конкурс, е посветена на спасяването на бъл
Заради очакваните превалявания на 11 септември концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе ще е в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.
Това съобщиха в официалната си фейсбук страница организаторите на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, от чиито афиш това е последното събитие за тази година.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите.
На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера - Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, &ldquo
По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.
В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на "Аполония". Проф. Клинчарова поднесе програма от 12 композиции на петима доайени на световното арфично изкуство.
Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.
В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.
В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.
Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв
Крис Стейпълтън спечели четири награди на Асоциацията за кънтри музика, но водещото отличие за шоумен на годината беше присъдено на Морган Уолън, предаде Асошиейтед прес.
Сред призовете на Стейпълтън са за песен на годината и сингъл на годината за парчето White Horse.
Освен за да вземе трофеите си, Крис Стейпълтън нееднократно се качи на сцената и за свои изпълнения, включително за дует с Пост Малоун, с който откри шоуто.
Стейпълтън триумфира и в категорията за вокалист на годината за рекордния осми път.
През по-голямата част от церемонията изглеждаше, че Морган Уолън, който водеше по номинации, ще остане с празни ръце, докато връчващият отличието Джеф Бриджис не произнесе името му, обявявайки носителя на голямата награда за шоумен на годината.
Четири от номинациите на Уолън, който не присъства на церемонията, бяха за съв
Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.
АВТОРЪТ
Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.
Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.
Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той
Музиканти от групите АББА, "Рейдиохед" и "Кюър" се присъединиха към световноизвестни актьори и писатели, като подписаха протестно писмо срещу нелицензираното използване на техни творби за обучение на изкуствен интелект, съобщават световните осведомителни агенции.
Хиляди творци подписаха писмото, публикувано във вторник - най-новото публично предупреждение за инструментите на изкуствения интелект, които могат да създават синтетични изображения, музика и текстове, след като бъдат обучени върху огромни масиви от произведения, създадени от хора.
Своите подписи под изявлението поставиха актрисите Джулиан Мур и Росарио Доусън, вокалистът на "Рейдиохед" Том Йорк, членът на АББА Бьорн Улвеус, Робърт Смит от "Кюър", писателят Казуо Ишигуро, актьорът Кевин Бейкън и композиторът Макс Рихтер. Автор на инициативата е британският композитор и бивш топ мениджър на технологичната комп
Изложба на участниците в 24-тото издание на пленера „Св. Лука“ беше открита в незавършената част на художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил.
Тази година в пленера участват Гергана Минкова, Димитър Каратонев, професор Димитър Чолаков, Матей Матеев, Миглена Александрова, Надя Петрова, Петър Беляшки, Слав Недев, Тереза Зиковска и Цветелина Стефанова.
"По време на пленера се случиха добри неща – събраха се едни хора, които се познават, състуденти, съквартиранти, съзаклятници. Открита беше и изложба на Даниел Атанасов в Кюстендил – събитие от национален мащаб. Родиха се и тези картини, които показваме днес в кюстендилската галерия", каза организаторът на пленера-кюстендилският художник Георги Андонов. "Радваме се, че продължава едно събитие, с което и ние оставаме в бъдещото със създадените от нас творби", изтъкнах
В програмата, озаглавена "Следи във времето", прозвучаха произведения на различни автори, сред които с по три творби бяха включени композиторите Карлос Салцедо (1885-1961) и Марсел Турние (1879-1951). Началото бе поставено с романтиката "Сбогуване на Минестрела" на Джон Томас (1826-1913), последвана от "Фантазия", оп. 95 на френския автор Камий Сен-Санс (1835-1921), единственият органист сред композиторите.
След всяка композиция присъстващите силно аплодираха арфистката, а на финала проф. Клинчарова беше изпратена с аплодисменти на крака.
Проф. Сузана Клинчарова е родена в София, дъщеря на пианистката Вера Панова и на художника и публицист Евгени Клинчаров. Учи в София, Брюксел и Париж при музиканти като Сузана Милдониян и Пиер Жюме. Изнася изпълнения на големите сцени в Европа, САЩ и Азия. Разнообразният репертоар и виртуозност са отличителни черти в нейното творчество. Тя е един от най-желаните солисти в редовете на оркестри като Софийската филхармония, Симфоничния оркестър на Токио, Филхармонията на Осака, Камерния оркестър на Сан Франциско, Филхармонията на Антверпен, Белгийския национален оркестър и много други. Записала е над 20 концерта за арфа, както и произведения с оркестър.
Клинчарова се занимава и с преподавателска дейност. Нейни ученици заемат основни позиции в изявени оркестри и музикални школи по целия свят. Тя е професор в Нов български университет в София и в Ньойската консерватория в Париж.
Тя има важен принос в изследването и транскрипцията на музиката за арфа. Неин проект е реализиран и изпълняван в продължение на десет години в образователната секция на Кметството на Париж.
Като член на журито на най-престижния конкурс за арфа, тя редовно води майсторски класове в Европа и САЩ. Президент е на културната асоциация ArtFusion в Париж.
Празниците на изкуствата "Аполония“ се организират от фондация "Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.